A starting sample has a template ssDNA concentration of 25 pM. Assuming 85% effi
ID: 219068 • Letter: A
Question
A starting sample has a template ssDNA concentration of 25 pM. Assuming 85% efficiency, what will be the concentration of the amplified dsDNA after 15 rounds of PCR:? b. 2. The kinetics of an enzyme is measured as a function of substrate concentration in the presence and absence of two inhibitors. The dissociation constant for inhibitor A is 4 HM and the concentration of inhibitor B that was used was 15 ?M (these were separate experiments) 0:4 a. What type of inhibitor is A? b. What type of inhibitor is B? 2 012 Complete the following table. Provide units where appropriate. c. Experiment K No inhibitor Kr 0.0 1.0 0.0 Inhibitor A 4 HM Inhibitor B 15 uMExplanation / Answer
Answer
PCR polymerase chain reaction: It is a method to amplifying out DNA to many to many fold for increase in there concentration. It is multistep cycle process. In which there is denaturation step, annealing step, and amplification step.
So according to the question
Given
Template concentration = 25pM
Reaction Efficiency = 85%
Total cycle = 15
Then according to PCR quantification equation
NC = N0·(E + 1)C
where C is the number of thermocycles, E is amplification efficiency (also expressed as %E = E ×100%), NC is the number of amplicon molecules and N0 is the initial number of target molecules.
NC = 25 X 10-12 * (.85 +1)15
=25 X 10-12 * 1850 X 1012
= 25 X 1850
= 46,250 copies
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.