Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A star of mass M = 2 x 10 30 kg is observed to have an angular speed of 0 = 7.3

ID: 1622970 • Letter: A

Question

A star of mass M = 2 x 1030 kg is observed to have an angular speed of 0 = 7.3 x 10-6 rad/s and has a radius of 7.0 x 108 m. The star undergoes a collapse to a neutron star with a radius of only 3.0 x 104 m. What is the new angular speed of the star? (Consider the star a uniform solid sphere.)

**PLEASE DO IT STEP BY STEP** A star of mass M = 2 x 1030 kg is observed to have an angular speed of 0 = 7.3 x 10-6 rad/s and has a radius of 7.0 x 108 m. The star undergoes a collapse to a neutron star with a radius of only 3.0 x 104 m. What is the new angular speed of the star? (Consider the star a uniform solid sphere.)

**PLEASE DO IT STEP BY STEP**

**PLEASE DO IT STEP BY STEP**

Explanation / Answer

Moment of Inertia of a uniform solid sphere, I = (2/5)(M*R^2)

In this case we have to apply conservation of angular momentum

Means –

I1*w1 = I2*w2

put the values –

[(2/5)(M*R1^2)]*w1 = [(2/5)(M*R2^2)]*w2

=> R1^2*w1 = R2^2*w2

given that –

R1 = 7.0 x 10^8 m, w1 = 7.3x10^-6 rad/s, R2 = 3.0X10^4 m, w2 = ?

So,

w2 = [(7.0 x 10^8 / 3.0X10^4)]^2*( 7.3x10^-6) = 3974.44 rad/s = 3.97x10^3 rad/s

So, the new angular speed of the star, w2 = 3.97x10^3 rad/s.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote