You have a circuit like that pictured in Figure 6 of your lab manual. Ignore the
ID: 2190325 • Letter: Y
Question
You have a circuit like that pictured in Figure 6 of your lab manual. Ignore the two computer probes. For the following values forLandR,
L=925mH
R=72Ohms
a) Calculate the time constant for the circuit.
seconds
b) When will the current be at18% of its maximum value?
seconds
Explanation / Answer
a) time constant =L/R =0.925/72 = 0.0128 sec ; b) I=Imax*(1-e^-t/0.0128) ; t=2.5 *10^-3 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.