You have a circuit consisting of a resistance R = 447 ohm and a capacitor C = 0.
ID: 1458261 • Letter: Y
Question
You have a circuit consisting of a resistance R = 447 ohm and a capacitor C = 0.476 muF being driven by a sinusoidal EMF with an rms voltage of 17.9 What is the rms current in this circuit at a driving frequency of 352 Hz? Submit Answer Tries 0/15 What is the rms voltage across the capacitor at 352 Hz? Submit Answer Tries 0/15 What is the rms current in this circuit at a driving frequency of 1332 Hz? Submit Answer Tries 0/15 What is the rms voltage across the capacitor at 1332 Hz? What is the rms voltage across the resistor at 1332 Hz?? Submit Answer Tries 0/15Explanation / Answer
given,
R = 447 ohm
C = 0.476 uF
V = 17.9 Volt
Xc = -1 / (2 * pi * frequency * C)
Xc = -1 / (2 * pi * 352 * 0.476 * 10^-6)
Xc = 949.884 ohm
|Z| = sqrt(R^2 + Xc^2)
current = voltage / |Z|
current = 17.9 / sqrt(447^2 + 949.884^2)
rms current at 352 Hz = 0.01705 A
voltage across capacitor = 949.884 * 0.01705
voltage across capacitor = 16.1955 V
when frequency is 1332 Hz then
Xc = -1 / (2 * pi * 1332 * 0.476 * 10^-6)
Xc = 251.02 ohm
current = 17.9 / sqrt(447^2 + 251.02^2)
current = 0.0349 A
voltage across capacitor = 251.02 * 0.0349
voltage across capacitor = 8.76 V
voltage across resistance = 447 * 0.0349
voltage across resistance = 15.6 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.