Two slits separated by a distance of d = 0.110 mm are located at a distance of D
ID: 2190225 • Letter: T
Question
Two slits separated by a distance of d = 0.110 mm are located at a distance of D = 2.41 m from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a monochromatic and coherent light source with a wavelength of ? = 555 nm. A wave from each slit propagates to the screen. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m=0) and then alternating minima and maxima. What is the path length difference between the waves at the first maximum (m=1) on the screen?Explanation / Answer
The path length difference is:
r=m* = 1*555 nm = 555 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.