Suppose a cannonball is fired into the air with an initial velocity of 35.0 m/s
ID: 2189090 • Letter: S
Question
Suppose a cannonball is fired into the air with an initial velocity of 35.0 m/sat an angle 32? above the horizontal. Ignore the effects of air friction.
(A) How much time will it take the ball to reach the highest point in its trajectory?
(B) How far from the cannon, horizontally, is this point?
(C) At the highest point in its trajectory, the cannonball explodes, breaking into two
parts of equal mass. One of the parts drops stright down. What is the velocity of the
other part, immediately after the explosion?
(D) How far from the cannon will the second
Explanation / Answer
sol t=35sin(32)/9.8 =1.9 sec x=35cos32 *1.9 =56.4 m velocity=59.36 m/sec distance from the top point=59.36*1.9=112.784m distance from canon=112.784+56.4 =169.184 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.