A tennis ball of mass 0.060kg and speed v=25m/s strikes a wall at a 45 degree an
ID: 2187526 • Letter: A
Question
A tennis ball of mass 0.060kg and speed v=25m/s strikes a wall at a 45 degree angle and rebounds with the same 45 degree angle. a)What is the impulse (magnitude and direction) given to the ball? Also consider two additional cases in which the same ball impacts the wall at normal incidence (perpendicular to the wall plane). b) The ball experiences an elastic collision with the wall c) The ball experiences a completely inelastic collision with the wall. Express al impulses in components from using standard coordinates.Explanation / Answer
sol: Horizontal component of momentum before impact = 0.06 * 25 * cos(45 deg) = 1.499 kg-m/s towards the wall. Horizontal component of momentum after impact = 1.499 kg-m/s away from the wall. If we take direction towards the wall as positive, then: - Horizontal component of momentum before impact = +1.499 kg-m/s Horizontal component of momentum after impact = -1.499 kg-m/s Change in momentum = -1.499 - 1.499 = -2.999 kg-m/s Impulse = magnitude of change in momentum = 2.999 kg-m/s Ans: 3.112 kg-m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.