A tennis ball bouncing on a hard surface compresses and then rebounds. The detai
ID: 1913928 • Letter: A
Question
A tennis ball bouncing on a hard surface compresses and then rebounds. The details of the rebound are specified in tennis regulations. Tennis balls, to be acceptable for tournament play, must have a mass of 57.5 g. When dropped from a height of 2.5 m onto a concrete surface, a ball must rebound to a height of 1.4 m. During impact, the ball compresses by approximately 6 mm. How fast is the ball moving when it hits the concrete surface? (Ignore air resistance.) A. 5 m/s B. 7 m/s C. 25 m/s D. 50m/s The ballExplanation / Answer
v2 = 2gs
= 2 x (-9.81) x (-2.5) [Take upwards as +ve and downwards as -ve.]
= 49.05
v = (49.05)
= -7.0 m/s ( as downwards)
----------------------------------------
v2 = u2 + 2gs
0 = u2 + 2 x (-9.8) x 1.4
u2 = 27.44
u = (27.44)
= 5.24 m/s
---------------------------------------
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.