On an old-fashioned rotating piano stool, a woman sits holding a pair of dumbbel
ID: 2187200 • Letter: O
Question
On an old-fashioned rotating piano stool, a woman sits holding a pair of dumbbells at a distance of 0.605m from the axis of rotation of the stool. She is given an angular velocity of 3.05rad/s , after which she pulls the dumbbells in until they are only 0.205m distant from the axis. The woman's moment of inertia about the axis of rotation is 5.05kg*m^2 and may be considered constant. Each dumbbell has a mass of 5.05kg and may be considered a point mass. Neglect friction. Part A What is the initial angular momentum of the system? Part B What is the angular velocity of the system after the dumbbells are pulled in toward the axis? Part C Compute the kinetic energy of the system before the dumbbells are pulled in.Explanation / Answer
a)
L = Itot
Itot = Iwrmax + 2mr2
L = [4.90kgm2 + 2 * 4.85 * (0.595)2] 3.05
= 25.41kg m2/s
----------------------------------------------------
b)
from cons. of ang momentum
Ii wi = If wf
wf = Ii wi / If
= 25.41 / (4.90 + (2.42* 0.1952))
= 5.09 rad/s
---------------------------------------------------
c)
KE = 1/2 Ii * wi2
= 0.5 * 8.33 * (3.05)2
= 38.7 J
------------------------------------------------------
d)
KE = 1/2 If * wf2
= 0.5 * 4.99 * 5.092
= 64.64 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.