Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A swimmer is able to swim at a speed of 0.84 m/s in still water. (a) How long do

ID: 2186433 • Letter: A

Question

A swimmer is able to swim at a speed of 0.84 m/s in still water. (a) How long does it take the swimmer to go a distance of 1370 m in still water? Call this time t1. t1 = s (b) The swimmer then decides to swim the same distance in a river having a current with a speed of 0.51 m/s. How long does this take if she swims with the current? Call this time t2. t2 = s (c) How long does it take her to swim the same distance against the current? Call this time t3. t3 = s (d) Explain why t1 ? t2 is not equal to t3 ? t1.(pick one out of the three choices) t1 ? t2 is not equal to t3 ? t1 because the distance is constant. t1 ? t2 is not equal to t3 ? t1 because the upstream swim takes around 4 times longer than the downstream swim. t1 ? t2 is not equal to t3 ? t1 because times are added straightforwardly.

Explanation / Answer

(a) t1 = 1370/0.84 = 1630.95 s (b) t2 = 1370/(0.84+0.51) = 1014.8 s (c) t3 = 1370/(0.84-0.51) = 4151.5 s t1 - t2 is not equal to t3 - t1 because the upstream swim takes around 4 times longer than the downstream swim.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote