A block which is 4 kg is dropped from a height of 10 meters along an incline whe
ID: 2185901 • Letter: A
Question
A block which is 4 kg is dropped from a height of 10 meters along an incline where the coefficient of kinetic friction is .40 and the angle of inclination is 50 degrees. Then the block slides along a horizontal surface where the coefficient of kinetic friction is .30 and after 10 meters it attaches onto a spring of spring constant 500 N/m. What is the total work clone by gravity? By the Normal force? What is the work done by friction along the incline? What is the work done by friction across the flat surface? What is the velocity of the block at the bottom of the incline? How much does the block compress the spring?Explanation / Answer
a) Work by gravity = Potential energy = mgh = 392 J b) Length of incline = 10/sin50 = 13.05 Work by friction = 13.05*0.4*mg = 204.69 J c) Length of flat surface = 10 m Work by friction = 10*0.3*mg = 117.6 J d) Kinetic energy = 392 - 204.69 = 187.31 J Velocity = 9.7 m/sec e) Kinetic energy before hitting spring = 187.31 - 117.6 = 69.71 J 1/2kx^2 = 69.71 x = 0.53 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.