A block weight w=40.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes an an
ID: 2185132 • Letter: A
Question
A block weight w=40.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle theta=35 degrees, with respect to the horizontal, as shown in the figure. A force of magnitude F=22.9 N, applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed.
1. What is the W_F, the work done on the block by the force (F) as the block moves a distance L= 2.50m up the incline?
2. What is the W_N, the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L= 2.5m up the inclined plane?
Explanation / Answer
F = mgsin25
work = F*L
= Wsin35*2.50
= 57.36 J
by normal force = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.