Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bat strikes a 0.155kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hori

ID: 2184592 • Letter: A

Question

A bat strikes a 0.155kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 48.5 m/s, and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 30.0degrees above horizontal with a speed of 63.0 m/s.

A. What is the horizontal component of the impulse the bat imparts to the ball?

B. What is the vertical component of the impulse the bat imparts to the ball?

C. If the ball and bat are in contact for 1.75ms , find the horizontal component of the average force on the ball.

D. If the ball and bat are in contact for 1.75ms , find the vertical component of the average force on the ball.

Explanation / Answer

a)horizontal component of the impulse the bat imparts=0.155*(63Cos30+48.5)=15.97kgm/s

b)vertical component of the impulse the bat imparts=0.155*63Sin30=4.883kgm/s

c)horizontal component of the average force on the ball=horizontal component of the impulse the bat imparts/t=15.97/0.00175=9126N

d)horizontal component of the impulse the bat imparts=vertical component of the impulse the bat imparts/t= 4.883/0.00175=2790N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote