A pitcher throws a baseball horizontally from the mound to home plate. The ball
ID: 2184010 • Letter: A
Question
A pitcher throws a baseball horizontally from the mound to home plate. The ball falls 0.997 m (3.27 ft) by the time it reaches home plate 18.3 m (60 ft) away. How fast was the pitcher's pitch?A tiger leaps horizontally from a 6.3 m high rock with a speed of 3.9 m/s. How far from the base of the rock will she land?
A diver running 1.2 m/s dives out horizontally from the edge of a vertical cliff and 2.9 s later reaches the water below.
How high was the cliff?
How far from its base did the diver hit the water?
A spy in a speed boat is being chased down a river by government officials in a faster craft. Just as the officials' boat pulls up next to the spy's boat, both reach the edge of a 5.2 m waterfall. If the spy's speed is 17 m/s and the officials' speed is 25 m/s, how far apart will the two vessels be when they land below the waterfall?
A ball is thrown horizontally from the roof of a building 57 m tall and lands 45 m from the base. What was the ball's initial speed?
A ball thrown horizontally at 22.5 m/s from the roof of a building lands 39.0 m from the base of the building. How high is the building?
The pilot of an airplane traveling 160 km/h wants to drop supplies to flood victims isolated on a patch of land 110 m below. The supplies should be dropped how many seconds before the plane is directly overhead?
Explanation / Answer
gt=0.997
t=1 sec
v=18.3/1=18.3m/s
t=6.9/9.8
x=vt=3.9*6.9/9.8=2.75m
h=9.8*2.9=28.42m
x=1.2*2.9=3.48m
x=h/g(25-17)= 4.25m
x=vh/g
45=v*57/9.8
x=vh/g
39=22.5h/g
110=9.8t
Hope this helps
please rate lifesaver! :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.