A pitcher throws a ball to the catcher at a speed of 100 mi/h(45 m/s). If the ve
ID: 1666301 • Letter: A
Question
A pitcher throws a ball to the catcher at a speed of 100 mi/h(45 m/s). If the velocity of the ball is horizontal when itleaves the pitcher's hand, how far (vertically) will it fallon the way to the catcher? The distance from the pitcher to catcheris 60.5 ft. Express answer in meter and in feet. A pitcher throws a ball to the catcher at a speed of 100 mi/h(45 m/s). If the velocity of the ball is horizontal when itleaves the pitcher's hand, how far (vertically) will it fallon the way to the catcher? The distance from the pitcher to catcheris 60.5 ft. Express answer in meter and in feet.Explanation / Answer
60.5ft * (1m/3.28ft) = 18.45m x = voxt t = 18.45m/45m/s = 0.41s y = voyt + 1/2gt2Since the ballleaves from his hand completely horizontal, there is no initialspeed in the y-direction y = 1/2gt2 = 1/2 * 9.8m/s2 * (0.41s)2 = 0.83m or(0.83m * (3.28ft/1m)) 2.7ft Hope that helps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.