a stone is thrown upward from the top of a building at an angle of 30 degrees to
ID: 2183526 • Letter: A
Question
a stone is thrown upward from the top of a building at an angle of 30 degrees to the horizontal with an initial speed of 20m/s. the height of the building is 48m. what is the speed of the stone just before it strikes the ground?a. what is the maximum hieght from the ground?
b. how long does it take for the stone to hit the ground
c. after 2 seconds obtain the x coordinate
d. after 2 seconds obtain the y coordinate
e. find the stones speed impact
f. find the velocity of R of the stone
g. find the velocity of the stone at the place 24 m above the ground
h. find the time at that place
Explanation / Answer
a) v^2 - u^2 = 2as
0 - 20sin30^2 = 2 x - 9.81 x h
h = 5.10 m
from ground H = 48 + 5.10 = 53.10 m
b) h = ut + at^2
-48 = 20sin30t - 9.81t^2 /2
- 4.9t^2 + 10t + 48 = 0
t = 4.31 sec
c)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.