a source emitting sound in air at frequency of 1000 Hz recedesfrom observer with
ID: 1725411 • Letter: A
Question
a source emitting sound in air at frequency of 1000 Hz recedesfrom observer with speed 1/5 speed of sound. Air isstill Calculate wavelength of sound relative to medium nearobserver If observer moves towards source at speed of 1/10 speed ofsound what frequency does he measure? What is frequency of sound that reflects off of movingobserver and arrives back at source where it is detected? a source emitting sound in air at frequency of 1000 Hz recedesfrom observer with speed 1/5 speed of sound. Air isstill Calculate wavelength of sound relative to medium nearobserver If observer moves towards source at speed of 1/10 speed ofsound what frequency does he measure? What is frequency of sound that reflects off of movingobserver and arrives back at source where it is detected?Explanation / Answer
f = 1000 Hz, speed of sound = u = 340 m/s v' = u/5, f ' = f*u/(u + v') = 5f/6 = 833 Hz, = u/f ' =0.408 m v" = u/10, f " = f*(u + v")/u = 11f/10 = 1100 Hz If the observer is moving away the source with speed v, then thefrequency of sound that reflects off of moving observer and arrivesback at source where it is detected is f*(u - v)/(u + v)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.