Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a small remote-control car with mass 1.60kg moves at constant speed of v= 12.0 m

ID: 1694208 • Letter: A

Question

a small remote-control car with mass 1.60kg moves at constant speed of v= 12.0 m/s in a vertical circle inside a hollow metal cylinder that has a radios of 5.oo m. what is the magnitude of the notmal force exerted on the car by the walls of the cylinder at

A) point A(at the bottom of the vertical circle)
B) ant the top of vertical circle a small remote-control car with mass 1.60kg moves at constant speed of v= 12.0 m/s in a vertical circle inside a hollow metal cylinder that has a radios of 5.oo m. what is the magnitude of the notmal force exerted on the car by the walls of the cylinder at

A) point A(at the bottom of the vertical circle)
B) ant the top of vertical circle

Explanation / Answer

-N - mg = -mac  (here we have centripital acceleration because the car is traveling in a loop) -N = mg - mac N = mac - mg N = m(ac-g) = m(v2/r - g) = 1.6(144/5 - 9.8) = 30.4N BOTTOM: at the bottom, we have the following forces on the FBD: Normal force (acting upward) weight (acting downward) Sum of the forces in the y-direction: N - mg = mac N = mg + mac N = m(g+ac) N = 1.6(9.8 + 144/5) = 61.76N voila