Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing s
ID: 2182953 • Letter: P
Question
Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing speed of 100 mph (miles per hour). A local team has drafted an up-and-coming left handed pitcher who can consistently throw at 98.00 mph. Assuming the ball has a mass 143.2 g and has this speed just before a batter would make contact, how much kinetic energy does the ball have? How high would the ball need to be dropped from to attain the same energy (neglect air resistance)? (The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2.)Explanation / Answer
A)kinetic energy, KE = m * (v ^ 2) / 2 = 0.1436 * 43.8^2/2= 137.74 kg m^2/ s^2
B) potential energy, PE = m * g * h =137.74
h= 137.74/(9.8*0.1436) = 97.87 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.