A bowling ball weighing 71.2 N is attached to the ceiling by a 3.60 m rope. The
ID: 2181667 • Letter: A
Question
A bowling ball weighing 71.2 N is attached to the ceiling by a 3.60 m rope. The ball is pulled to one side and released; it then swings back and forth like a pendulum. As the rope swings through its lowest point, the speed of the bowling ball is measured at 3.90 m/s.A) at that instant, find the magnitude of the acceleration of the bowling ball.
B) At that instant, find the direction of the acceleration of the bowling ball.
upward/downward/in the direction of motion
C) At that instant, find the tension in the rope.
Explanation / Answer
a)a=v^2/r=3.9^2/3.6=4.225 b)upward c)T=mg+mv^2/r =71.2+71.2*4.225/10 =101.282 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.