A bowler throws a bowling ball of radius R = 11 cm down a lane. The ball slides
ID: 1837080 • Letter: A
Question
A bowler throws a bowling ball of radius R = 11 cm down a lane. The ball slides on the lane with initial speed v_com,o = 10.5 m/s and initial angular speed omega_0 = 0. The coefficient of kinetic friction between the ball and the lane is 0.22. The kinetic frictional force f_k acting on the ball causes a linear acceleration of the ball while producing a torque that causes an angular acceleration of the ball. When speed v_com has decreased enough and angular speed co has increased enough, the ball stops sliding and then rolls smoothly. What then is v_cm in terms of omega? m omega During the sliding, what is the ball's linear acceleration? m/s^2 During the sliding, what is the ball's angular acceleration? rad/s^2 How long does the ball slide? How far does the ball slide? m What is the speed of the ball when smooth rolling begins? m/sExplanation / Answer
i am only answering part A and part F since for remaining parts you got the right answers
a)when the ball begins rolling
Vcm=RW
f)
since
V=Vo+at
V=10.5-2.156*1.39
V=7.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.