Two forces, of magnitudes F1 = 95.0N and F2 = 40.0N , act in opposite directions
ID: 2181636 • Letter: T
Question
Two forces, of magnitudes F1 = 95.0N and F2 = 40.0N , act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the figure. Initially, the center of the block is at position xi = -2.00cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 6.00cm. Part A: Find the work W1 done on the block by the force of magnitude F1=95.0 N as the block moves from xi=-2.00 cm to xf=6.00cm? Part B: Find the work W2 done by the force of magnitude F2=40.0N as the block moves from xi = -2.00cm to xf = 6.00cm? Part C: What is the net work Wnet done on the block by the two forces? Part D: Determine the change Kf - Ki in the kinetic energy of the block as it moves from xi = -2.00cm to xf 6.00cm? Express your answer for each part numerically in joules.Explanation / Answer
a) 7.6 joule B) -3.2 joule C) 4.4 joule D) 4.4 joule
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.