One end of a cord is fixed and a small 0.260-kg object is attached to the other
ID: 2179820 • Letter: O
Question
One end of a cord is fixed and a small 0.260-kg object is attached to the other end, where it swings in a section of a vertical circle of radius 1.50 m as shown in the figure below. When ? = 26.0?, the speed of the object is 6.30 m/s. At this instant, find each of the following.
(a) the tension in the string
T=N
(b) the tangential and radial components of acceleration
ar=m/s2inward
at=m/s2downward tangent to the circle
(c) the total acceleration
atotal=m/s2inward and below the cord at?
(d) Is your answer changed if the object is swinging down toward its lowest point instead of swinging up?
Explanation / Answer
a)T=m[(v2/r)+gcos] =0.26[(6.32/1.5)+9.8cos26]=9.17N
b)The radial component of the acceleration is
ar =(T/m)-gcos =(9.17/0.26)-9.8cos26=26.46m/s2
The tangential component of the acceleration is
at=gsin=9.8sin26=4.3m/s2/
C)total acceleration
a=(ar2+at2) =26.8m/s2
at =tan-1(at/ar)=9.230
d)no
e)If the object is swinging down instead of up the speed is the same so at is the same.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.