A block of mass M = 10.1 kg rests on a bracket of mass m = 4.7 kg, as shown in t
ID: 2179605 • Letter: A
Question
A block of mass M = 10.1 kg rests on a bracket of mass m = 4.7 kg, as shown in the figure below. The bracket sits on a frictionless surface. The coefficients of friction between the block and the bracket on which it rests are ?s = 0.40 and ?k = 0.30.
(a) What is the maximum force F that can be applied if the block is not to slide on the bracket? N
(b) What is the corresponding acceleration of the bracket? m/s2
A block of mass M = 10.1 kg rests on a bracket of mass m = 4.7 kg, as shown in the figure below. The bracket sits on a frictionless surface. The coefficients of friction between the block and the bracket on which it rests are ?s = 0.40 and ?k = 0.30. (a) What is the maximum force F that can be applied if the block is not to slide on the bracket? N (b) What is the corresponding acceleration of the bracket? m/s2Explanation / Answer
a) Fmax = 0.4 x 10.1 x 9.8 = 39.59 N
b) a = 2Fmax/(M + m) = 2 x 39.59/[10.1 + 4.7] = 5.35 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.