A block of mass 3.00kg slides on a friction less track. The track is shaped into
ID: 1495610 • Letter: A
Question
A block of mass 3.00kg slides on a friction less track. The track is shaped into a vertical, circular loop as shown. The radius of the loop, r, is 1.021 m. At the TOP of the loop the speed of the block, V| is 4.00m/s; at the SIDE of the loop, midway between the TOP and BOTTOM the block's speed, v_2, is 6.00m/s. In the boxes provided, complete the free-body diagrams of the block at the following positions: 1) at the TOP of the loop and 2) at the SIDE of the loop. Represent all forces with labeled arrows. Indicate the direction of instantaneous acceleration with a squiggly arrow Calculate a_c2, the centripetal acceleration of the block at position #2, the SIDE of the loop. Calculate a_a, the tangential acceleration of the block at position #2, the SIDE of the loop. Calculate | a |, the magnitude of the total acceleration of the block at position #2, the SIDE of the loop. Calculate n_1, the normal force of the track on the block at position #1, the TOP of the loop. What is the speed of the block at position #3, the BOTTOM of the loop? (Use Conservation of Energy)Explanation / Answer
a)
b) a_c2 = v2^2/r
= 6^2/(2*1.021)
= 17.6 m/s^2
c) a_t2 = g = 9.8 m/s^2
d) a_total = sqrt(a_c2^2 + a_t2^2)
= sqrt(17.6^2 + 9.8^2)
= 20.1 m/s^2
e) Apply, Fnet = N + m*g
m*a_rad = N + m*g
==> N = m*g - m*a_rad
= m*g - m*v1^2/r
= 3*9.8 - 3*4^2/1.021
= -17.6 N
|N| = 17.6 N
f) Apply conservation of energy
0.5*m*v1^2 + m*g*(2*r) = 0.5*m*v3^2
==> v3 = sqrt(v1^2 + 4*m*g*r)
= sqrt(4^2 + 4*3*9.8*1.021)
= 11.7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.