Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass 10 kg rests on a horizontal surface. The coefficient of sliding

ID: 2180781 • Letter: A

Question

A block of mass 10 kg rests on a horizontal surface. The coefficient of sliding friction is 0.1. A massless horizontal string attached to this block passes over a frictionless pulley and is tied to a hanging block of mass 20 kg. When released, the system moves 2 m in 1 s. What is the mass of the pulley if it is a solid cylinder?

Explanation / Answer

2= 1/2 a * 1 => a= 4 T-10g*u = 10a T is the tension in the horizontal string T = 40 + g 20g - T' = 20a T' is the tension in the vertical string T' = 20g - 80 I = mr^2 /2 I * a/r = T'r - Tr m* a/2 = T'-T = 19g -120 m = 9.5g - 60 = 33.1 kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote