A rollercoaster car may be represented by a block of mass 50. 0kg . The car is r
ID: 2179253 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
kinetic energy at the top of the loop = mgh = mg (60-40) = 50* 10* 20 = 1000 j
centripital force due to mg = mv^2/r
v^2 =gr or v = sqrt ( 200) = 14 .1421 m/s
so at least the velocity at the top most point should be this much
to keep that min. velocity at the point it shud have the corrosponding kinetic energy
: 0.5 m * 200 = m g* h
h = 10 so the initial position shud at least be 10 m above the highest point in the loop
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.