A 4.64-g bullet is moving horizontally with a velocity of +346 m/s, where the si
ID: 2178547 • Letter: A
Question
A 4.64-g bullet is moving horizontally with a velocity of +346 m/s, where the sign + indicates that it is moving to the right (see part a of the drawing). The bullet is approaching two blocks resting on a horizontal frictionless surface. Air resistance is negligible. The bullet passes completely through the first block (an inelastic collision) and embeds itself in the second one, as indicated in part b. Note that both blocks are moving after the collision with the bullet. The mass of the first block is 1153 g, and its velocity is +0.591 m/s after the bullet passes through it. The mass of the second block is 1502 g. (a) What is the velocity of the second block after the bullet imbeds itself? (b) Find the ratio of the total kinetic energy after the collision to that before the collision.Explanation / Answer
a)m=4.64g = 0.00464kg ,m1=1153g =1.153kg,m2=1502g=1.502g
V=0.591m/s ,U=346m/s
From conservation of momentum, we have
mU = m1 v + m V =>V=(mU-m1v)/m =(0.00464*346-1.153*0.591)/0.0464 =199.1m/s after the first impact
Then mV = (m + m2) U for the second impactso that
U= V m/(m + M2) = 199.1*.00464/(.00464+1.502)=0.61m/s
b)Total preimpact energy is TE = 1/2 mU2=0.5*0.00464*3462=277.74J
and total kinetic energy after impacts is
KE= 1/2 (m + m2)U2 = (1/2)*(0.00464+1.502)*0.612 = 0.488470083 = 0.28
ratio of the total kinetic energy after the collision to that before the collision.
n = 0.28/277.74 =1.01*10-3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.