Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circuit consists of a battery with a closed circuit, a terminal voltage of 12.

ID: 2178287 • Letter: A

Question

A circuit consists of a battery with a closed circuit, a terminal voltage of 12.0 V, and 2.0-?, 4.0-?, 5.5-?, and 8.5-? resistors connected in series, oriented as in figure a above, with the battery in the bottom of the loop, positive terminal on the left, and resistors in increasing order, left to right, in the top of the loop.

(a) Calculate the equivalent resistance of the circuit.


20 ?

(b) Calculate the current.


0.6 A

(c) Calculate the total power dissipated by the load resistors.

___W?

Your response differs from the correct answer by more than 100%. W

(d) What is the electric potential at a point between the 4.0-? and 5.5-? resistors, if the electric potential at the positive terminal is 12.0 V?

___ V?

(e) If the battery has an emf of 12.1 V, find the battery's internal resistance.

____??

Explanation / Answer

c)P=i2R=i2*R=0.62*20=7.2W

d)V=12-2*0.6-4*0.6=8.4V

e)12.1-0.6r=12

r=0.167

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote