A fireman, 42.9 m away from a burning building, directs a stream jet of water fr
ID: 2178150 • Letter: A
Question
A fireman, 42.9 m away from a burning building, directs a stream jet of water from a ground level fire hose at an angle of 35.5? above the horizontal.?y
35.5?
42.9 m
If the speed of the stream as it leaves the hose is 54.8 m/s, at what height will the stream of water strike the building? The acceleration due to gravity is 9.8 m/s2 .
Answer in units of m
Explanation / Answer
42.9 = 54.8*cos(Radians(35.5))*t =>t = 0.961591688 s Time taken to reach maximum height = (54.8*sin(Radians(35.5)))/9.81 = 3.243886032 s So height at which the stream of water will strike the building = (54.8*sin(Radians(35.5))*0.961591688)-(0.5*9.81*(0.961591688^2)) = 26.065 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.