A fireman directs a stream of water into the watertight bed of a truck. The wate
ID: 1544091 • Letter: A
Question
A fireman directs a stream of water into the watertight bed of a truck. The water emerges horizontally from the nozzle at rate 260.0 kg/min with speed 35.00 m/s. Take the water to hit the front of the bed of the truck horizontally and then to drop down and accumulate without splashing out. The mass of the truck (bed empty) is 2000 kg and it is free to move without friction. (a) Initially the truck is at rest and the bed is empty. What is the magnitude of its acceleration at that instant? (b) Two minutes later the truck is moving with a speed of 7.22 m/s. What is its acceleration at that instant? (a) m/s^2 (b) m/s^2Explanation / Answer
= 260.0/60 = 4.333 kg/sec
v = 35 m/s
Fa = *v = 151.6667 N
a) a = Fa/m = 151.6667/2000 = 0.07583 m/s²
In 2 min time, Mb = 2000+4.333*120 = 2519.996 kg
Relative velocity Vr = 35 - 7.22 = 27.78 m/s
Fb = *Vr = 4.333*27.78 = 120.38 N
Ab = Fb/Mb = 0.04777 m/s²
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.