A hot air balloon is traveling vertically upward at a constant speed of 3.7 m/s.
ID: 2177624 • Letter: A
Question
A hot air balloon is traveling vertically upward at a constant speed of 3.7 m/s. Whenit is 17 m above the ground, a package is
released from the balloon.
After it is released, for how long is the
package in the air? The acceleration of gravity
is 9.8 m/s
2
.
Answer in units of s
part 2 : What is its speed just before impact with the
ground?
Answer in units of m/s
part 3: Now assume the hot air balloon is traveling
vertically downward at a constant speed of
3.7 m/s.
After the package is released, how long is it
in the air?
Answer in units of s
Part 4: What is its speed just before impact with the
ground?
Answer in units of m/s
Explanation / Answer
(2 x 3.7)/9.8 = 0.755 secs 3.7^2 + (2 x 9.8 x 17) = v^2 = 346.89 sq-root = v = 18.62 m/s 17/((3.7 + 18.62)/2) = 1.523 secs 0.755 + 1.523= 2.278 secs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.