A hot air balloon is travelingvertically up- ward at a constant speed of3.8m/s.W
ID: 1734875 • Letter: A
Question
A hot air balloon is travelingvertically up-
ward at a constant speed of3.8m/s.When
it is 23 m above the ground, apackage is
released from theballoon.
The acceleration of gravity is9.8m/s2 .
After it is released, for howlong is the
package in the air? Answer inunits of s.
ground? Answer in units ofm/s.
(part 3 of 4)
Now assume the hot air balloonis traveling
vertically downward at aconstant speed of
3.8 m/s.
After the package is released,how long is it
in the air? Answer in units ofs.
(part 4 of 4)
What is its speed just beforeimpact with the
Explanation / Answer
PART 3:xf = 0m (ground) xi = 23m vi = -3.8m/s a = -9.8m/s^2
xf = xi + vit + (1/2)a(t)^2 0 = 23 - 3.8t - 4.9 t^2 A = -4.9 B = -3.8 C = 23
Quadratic formula gives two answers:
-2.588 or 1.81 units of time must be positive, so 1.81s is your answer
xf = 0m (ground) xi = 23m vi = -3.8m/s a = -9.8m/s^2
xf = xi + vit + (1/2)a(t)^2 0 = 23 - 3.8t - 4.9 t^2 A = -4.9 B = -3.8 C = 23
Quadratic formula gives two answers:
-2.588 or 1.81 units of time must be positive, so 1.81s is your answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.