An unmarked police car traveling a constant 95km/h is passed by a speeder travel
ID: 2177304 • Letter: A
Question
An unmarked police car traveling a constant 95km/h is passed by a speeder traveling 115km/h .Precisely 2.50sec after the speeder passes, the police officer steps on the accelerator; if the police car's acceleration is 1.90 m/s/s, how much time passes before the police car overtakes the speeder after the speeder passes (assumed moving at constant speed)?Here is what I did
1. Find displacement in the 2.50 sec before police accelerates and while speeder is speeding away
Xp = 95 km/h -> 26.38 m/s times 2.50 sec = 65.972 m
Xs = 115 km/h -> 31.94 times 2.50 sec = 79.861 m
2. Afterwards, police accelerates but travels same displacement as the speeder
So I used xf = xi + vit + 1/2(at^2) where vi is initial velocity
Since speeder is not accelerating, his a is 0. I plug in for his xi, which is the xs from 1.
speeder: xf = 79.861 + 31.94t
police: xf = 65.972 + 26.38t + (1/2)(1.9)(t^2)
I set these equations equal to each other (xf = xf) and get 7.737 as my answer. Where did I go wrong? Please help, I did my best...
Explanation / Answer
final answer wll be t+2.50 s as t starts when they pass each other
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.