An unknown solid material has a density of 50 lb/ft^3. If a one cubic foot piece
ID: 1617345 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
1)
density of ocean = 64.3 lb/ft^3
density of material < density of ocean
the solid floats
2)
volume
3)
1 gallon = 3.8 litres
1 litre = 1/(3.8) gallon
weight of 1 litre = 6.1/3.8 = 1.6 lb
-----------------
4)
a battry
------------
5)
option b
----------------
6)
no
audibe range 20 Hz to 20000 Hz
-------------------
7)
the earth
--------------
time = n*T = 10*2 = 20 s
---------------
9)
100 = 10*log(2I/I0)
I0 = 10^-12
100 = 10*log(2I*10^12)
I = 0.005
intensity level = 10*log(0.005/10^-12) = 97 dB
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.