A blue ball is thrown upward with an initial speed of 22.8 m/s, from a height of
ID: 2176089 • Letter: A
Question
A blue ball is thrown upward with an initial speed of 22.8 m/s, from a height of 0.9 meters above the ground. 2.8 seconds after the blue ball is thrown, a red ball is thrown down with an initial speed of 12.2 m/s from a height of 29.1 meters above the ground. The force of gravity due to the earth results in the balls each having a constant downward acceleration of 9.81 m/s2. What is the maximum height the blue ball reaches?What is the height of the red ball 3.64 seconds after the blue ball is thrown? How long after the blue ball is thrown are the two balls in the air at the same height?Explanation / Answer
For the blue ball: to=0s, yo=0.6m, vo=21.6m/s For the red ball: to=2.6s, yo=26.4m, vo=8.3m/s The motion of both balls are given by: y = yo+vo*t-(g/2)t² To solve for time t, set heights equal: 0.6+21.6t-(g/2)t² = 26.4-8.3(t-2.6)-(g/2)(t-2.6)² After multiplying out and collecting terms, we get: t = 3.2 s (y = 19.1m)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.