Example 15.1 The Car Lift Problem A car lift is used in a service station, compr
ID: 2176073 • Letter: E
Question
Example 15.1 The Car LiftProblem A car lift is used in a service station, compressed air exerts a force on a small piston of circular cross-section having a radius of 5.92 cm. This pressure is transmitted by an incompressible liquid to a second piston of radius 13.8 cm.
What force must the compressed air exert to lift a car weighing 12900 N?
F1= 2373.96 N
What air pressure will produce this force?
F2=215616 Pa
What If? What if the maximum force that the compressed gas can produce is equivalent to 3.60 atm?
(a) What is the maximum weight of the car it can lift up?
W = N
(b) At this maximum output, if the vehicle needs to be lifted up 1.52 m, through what distance the small piston will be displaced?
y = m
Explanation / Answer
max pressure of the compressed air = 3.6 atm
1 atm = 101.3 Pa
=> max pressure = 364.68 Pa
( wt of car X g ) / 0.138^2 = 364.68
=> max wt of the car = 2.2 kg ( taking g = 9.8 m/s^2 )
vol of liquid falling from in one limb = vol of liq raising in the other
13.8 ^2 X 1.52 = 5.92^2 X height
height = 8.26 mts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.