A long vertical wire carries a steady 13 A current. A pair of rails are horizont
ID: 2175035 • Letter: A
Question
A long vertical wire carries a steady 13 A current. A pair of rails are horizontal and are 0.3 m apart. A 17.6 ? resistor connects points a and b, at the end of the rails. A bar is in contact with the rails, and is moved by an external force with a constant velocity of 0.6 m/s as shown. The bar and the rails have negligible resistance. At a given instant t1, the bar is 0.12 m from the wire, as shown. In Figure, at time t1, the induced current in A is:
Explanation / Answer
Lets say distance from Connecting rod to wird d = x m
Then Area of Flux = 0.3*x m2
Magnetic field due to Wire = I/2x
Flux = = x2 I*dx/2x
=> = *13/2 *ln(2/x)
E = - d/dt = - d/dx*dx/dt = - (- *13/2 *2/x*1/2*0.6)
at x = 0.12
E = 1.3*10-6 V
So current = E/R = 0.074 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.