A long straight wire has a current flowing through it. A measurement 1.80 cm fro
ID: 2113663 • Letter: A
Question
A long straight wire has a current flowing through it. A measurement 1.80 cm from the center of the wire shows that the magnetic field at that location is 7.0 %u03BCT. Answer the following questions without finding the current: (a) at a distance of 4.5 cm from the center of the wire what will be the magnetic field strength? (b) At what distance from the center of the wire will the magnetic field strength be 1.2 %u03BCT? (c) If the current triples, what will be the magnetic field strength at a distance of 2.80 cm from the center of the wire?
Explanation / Answer
1) 7*1.8/4.5 = 2.8 2)x = 7*1.8/1.2 = 10.5 cm 3)7*1.8*3/2.8 = 13.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.