An automobile of mass m = 900.0 kg is being towed by a truck whose driver observ
ID: 2173983 • Letter: A
Question
An automobile of mass m = 900.0 kg is being towed by a truck whose driver observes that the tension in the rope is T = 3900.0 N while the rig (truck plus car) is uniformly accelerating such that its velocity increases fromvi= 5.0 m/s tovf= 1.9*vi over the time interval t = 3.0 s. The wheels turn without slipping on the road and there is some friction within the car. WHAT IS THE WORK DONE TO OVERCOME FRICTION (1) WHAT IS THE WORK DONE TO OVERCOME FRICTION (1) WHAT IS THE WORK DONE TO OVERCOME FRICTION (1)Explanation / Answer
m = 900 kg Change in kinetic energy = 1/2 mvf^2 - 1/2 mvi^2 = 1/2 * 900 * (9.5^2 - 5^2) = 29362.5 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.