An automobile of mass m=900kg is being towed by a truck whosedriver observes tha
ID: 1758295 • Letter: A
Question
An automobile of mass m=900kg is being towed by a truck whosedriver observes that the tension in the rope is T=3900N while therig (truck plus car) is uniformly accelerating such that itsvelocity increases from vi=4m/s to vf=1/8 vi over the time intervalt=5s. The wheels turn without slippin on the road and there is somefriction within the car. a. How far does the car travel in its time interval? b. what is the work done on the car by the rope? c. What is the work done to overcome friction in the car?An automobile of mass m=900kg is being towed by a truck whosedriver observes that the tension in the rope is T=3900N while therig (truck plus car) is uniformly accelerating such that itsvelocity increases from vi=4m/s to vf=1/8 vi over the time intervalt=5s. The wheels turn without slippin on the road and there is somefriction within the car. a. How far does the car travel in its time interval? b. what is the work done on the car by the rope? c. What is the work done to overcome friction in the car?
Explanation / Answer
"velocity increases from vi=4m/s to vf=1/8 vi " . This doesnt make sense. The initial velocity is 4m/s and the velocity increases to 1/8 of theinitial velocity? . No one will be able to answer this question until you explainwhat this means.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.