Refer to Interactive Solution 23.27 for help with problems like this one. A seri
ID: 2173747 • Letter: R
Question
Refer to Interactive Solution 23.27 for help with problems like this one. A series RCL circuit contains only a capacitor (C = 8.51 ?F), an inductor (L = 5.88 mH), and a generator (peak voltage = 82.9 V, frequency = 4.97 x 103 Hz). When t = 0 s, the instantaneous value of the voltage is zero, and it rises to a maximum one-quarter of a period later. (a) Find the instantaneous value of the voltage across the capacitor/inductor combination when t = 5.62 x 10-4 s. (b) What is the instantaneous value of the current when t = 5.62 x 10-4 s? Be sure to include the plus and minus signs in the answers if applicable. (Hint: The instantaneous values of the voltage and current are the vertical components of the voltage and current phasors, respectively.) Note: The ac current and voltage are rms values and power is an average value unless indicated otherwise.(a) Number -80.16 V (CORRECT)
(b) Number __________
Explanation / Answer
2. Relevant equations v(t) = V*sin(2pi*ft) z= square root(R^2 + (Xl-Xc)^2) I=V/Z 3. The attempt at a solution v(t)=(77.4)*sin(2pi*2450*4.32*10^-4) = 8.96 V z=square root(0^2 + (.00601-8.46x10^-6)^2) = .00600154 I=V/Z = 8.96/.00600154 = 1492.95 A 8.96 or 1492.95 are correct answers.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.