Refer to Figure 17.1 and locate the contract on the Standard & Poor’s 500 Index.
ID: 2724836 • Letter: R
Question
Refer to Figure 17.1 and locate the contract on the Standard & Poor’s 500 Index. If the margin requirement is 27% of the futures price times the multiplier of $250, how much must you deposit with your broker to trade the September contract? (Input the amount as positive value. Round your answer to 2 decimal places.)
If the September futures price were to increase to 1,245, what percentage return would you earn on your net investment if you entered the long side of the contract at the price shown in the figure? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
If the September futures price falls by 2.0%, what is the percentage gain or loss on your net investment?(Input the amount as positive value. Do not round intermediate calculations.)
a.Refer to Figure 17.1 and locate the contract on the Standard & Poor’s 500 Index. If the margin requirement is 27% of the futures price times the multiplier of $250, how much must you deposit with your broker to trade the September contract? (Input the amount as positive value. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
a. AMOUNT TO BE DEPOSITED WITH BROKER TO TRADE SEPTEMBER CONTRACT OF S&P 500:
27% OF FUTURE PRICE TIMES THE MULIPLIER OF 250 = 0.27(1164.50 X 250) = $78,603.75
b. RETURN ON INVESTMENT = 250(1245 - 1164.50) = $20,125
RETUR PERCENTAGE = RETURN/DEPOSIT X 100 = 20,125/78,603.75 = 25.60%
c. ($1164.50 X 0.8) X 250 = 232,900
232,900/78,603.75 = 2.9629 or 296.30%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.