Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A large balloon of mass 221 kg is filled with helium gas until its volume is 317

ID: 2173513 • Letter: A

Question

A large balloon of mass 221 kg is filled with helium gas until its volume is 317 m3. Assume the density of air is 1.29 kg/m3 and the density of helium is 0.179 kg/m3.
(a) Draw a force diagram for the balloon. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.)

(b) Calculate the buoyant force acting on the balloon.
N

(c) Find the net force on the balloon and determine whether the balloon will rise or fall after it is released.
N

(d) What maximum additional mass can the balloon support in equilibrium?
kg

(e) What happens to the balloon if the mass of the load is less than the value calculated in part (d)?
The balloon and its load will accelerate upward. The balloon and its load will accelerate downward. The balloon and its load will remain stationary.

(f) What limits the height to which the balloon can rise?

Explanation / Answer

mg acts downward delta rho =1.29 -0.179 =1.111 delta rhoVg nacts upwards b) buyoant force =delta rho x V xg = 3451.4326 N c) Fnet = mg- buyoant force = -1285.6326 N this means net force is 1285.6326 upwards d)additional mass =1285.6326/g = 131.187 kg e)the ballon and its load will accelerate upwards. f)density of air at height h

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote