A block with mass m 1 = 4.30 kg and a ball with mass m 2 = 8.00 kg are connected
ID: 2173381 • Letter: A
Question
A block with mass m1 = 4.30 kg and a ball with mass m2 = 8.00 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley, as shown in figure (a). The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is 0.300.
What if an additional mass is attached to the ball? How large must this mass be to increase the downward acceleration by 60%?
kg
Thank you!
Explanation / Answer
let the downward acceleration be a. let the tension be T. then m2*g-T=m2*a T-k*m1*g=m1*a so putting the values, we get a=5.346 m/s^2 b.) if new a'=a*(1+0.6)=8.5536 m/s^2 then substituting the value of a' in previous equations and finding the value of m2, we get m2'=40.269 kg so additional mass=32.269 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.