The distance between a lens and its upright image of an object is 4.50 cm; this
ID: 2172534 • Letter: T
Question
The distance between a lens and its upright image of an object is 4.50 cm; this image falls to the left of the object, and the lens forming the image is to the right of both the object and the image. The magnification is +3.00.
a. Find the object distance p1.
b. Find the focal length of the lens f1.
c. A second lens of focal length f2=+30.0cm is no placed 20.0cm to the right of the first lens. Find the position of the final image q2 measured from the second lens.
Explanation / Answer
1/v+1/u= 1/f [ u is object distance and v is image distance] v/u= 3(given) =>v=3u =>u= 4.5/3=1.5 cm 1/4.5+1/1.5 = 1/f =>f=1.125 cm Image from the first lens will act as a object for the second lens =>u= 24.5 1/v + 1/24.5 =1/30 =>v=-133.63 cm i means final image is formed at 133 .63 cm to right of second lens
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.