To a very crude approximation, a water molecule consists of a negatively charged
ID: 2172501 • Letter: T
Question
To a very crude approximation, a water molecule consists of a negatively charged oxygen atom and two "bare" protons, as shown in the figure(the figure shows a water molecule bonds 1X10^-10m and angle is 105 degrees).Calculate the electrostatic energy of this configuration, which is therefore the magnitude of the energy released in forming this molecule from widely separated atoms. Note: Your answer is an overestimate because electrons are actually "shared" among the three atoms, spending more time near the oxygen.Explanation / Answer
U=W=Kqiqj
a=10-10m
the hydrogen-hydrogen pair has separation
=2acos37.5=1.59a
U=2K(e)(-2e)=a+ke2=1.59a=-3.37(9*109)(1.6*10-19)=10-10
=48.5ev
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.