Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m = 2. 80 kg is pushed a distance d = 2. 60 m along a frictionle

ID: 2172408 • Letter: A

Question

A block of mass m = 2. 80 kg is pushed a distance d = 2. 60 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16. 0 N directed at an angle theta = 21. 0 degree below the horizontal as shown in the figure below. Determine the work done on the block by the applied force. Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table. Determine the work done on the block by the gravitational force. Determine the work done by the net force on the block.

Explanation / Answer

a)38.83;Fdcos
b)0;
c)0;
d)38.83;

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote