Use the exact values you enter to make later calculations. Two capacitors C1 = 7
ID: 2172250 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter to make later calculations. Two capacitors C1 = 7 microF and C2 = 28 microF are independently charged to voltages V1 = 18 V and V2 = 54 V respectively.
(a) The capacitors are then connected in parallel as shown in the diagram below.
(i) Once equilibrium is reached, what are the magnitudes of the charges on the two capacitors?
(ii) What is the potential difference across each capacitor?
(b) Instead of connecting the positive plate of C1 to the positive plate of C2 the two capacitors are connected as shown below. Note that the positive plate of one is connected to the negative plate of the other.
(i) Once equilibrium is reached, what are the magnitudes of the charges on the two capacitors now?
(ii) What is the potential difference across each capacitor now?
**Please don't just give answers--I need to understand how to actually work the prolem. Thanks!
Explanation / Answer
a ) Equivalent capacitance = 7 * 28/35 =5.6 F
at equilibrium , charge in each capacitance = (54-18)* 5.6 = 201.6 C
voltage in C1 = 201.6 / 7 =28.8 V.
voltage in C2 = 201.6 / 28 =7.2 V.
b)
Equivalent capacitance = 7 * 28/35 =5.6 F
at equilibrium , charge in each capacitance = (54+18)* 5.6 = 403.2 C
voltage in C1 = 403.2 / 7 =57.6 V.
voltage in C2 =403.2 / 28 =14.4 V.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.