A 60.4-kg skydiver reaches a terminal speed of 53.9 m/s with her parachute undep
ID: 2172129 • Letter: A
Question
A 60.4-kg skydiver reaches a terminal speed of 53.9 m/s with her parachute undeployed. Suppose the drag force acting on her is proportional to the speed squared, or Fdrag = kv2. (a) What is the constant of proportionality k? (Assume the gravitational acceleration is 9.8 m/s2.)1
(b) What was the magnitude of the acceleration when she was falling at half terminal speed?
2 m/s2 (a) What is the constant of proportionality k? (Assume the gravitational acceleration is 9.8 m/s2.)
1
(b) What was the magnitude of the acceleration when she was falling at half terminal speed?
2 m/s2
Explanation / Answer
at terminal velocity,
Fdrag = mg
k x 53.92 = 60.4 x 9.81
k = 0.204
b) half of therminal velocity,
Fdrag = 0.204 x (53.9/2)2 = 148.16
a = mg - Fdrag / m = 444.364/60.4 = 7.36 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.